Boligvurdering Taastrup – din bolig er sandsynligvis mere værd end du tror
Markedet i Høje-Taastrup er i bevægelse. Villa-priserne steg 8,4% på ét kvartal i starten af 2025. Mange boligejere i Taastrup kender ikke den reelle markedsværdi – det kan du ændre på i dag.
- Din bolig er sandsynligvis steget – find ud af præcis hvor meget
- Lokale mæglere der kender forskel på Taastrup og Hedehusene
- Op til 3 uafhængige vurderinger at sammenligne
- Gratis og 100% uforpligtende – svar inden 24 timer
Hvad koster en bolig i Taastrup i 2026?
Mange boligejere i Taastrup og Høje-Taastrup Kommune undervurderer markant, hvad deres bolig er værd i dag. Q1 2025 var det stærkeste prisstigning-kvartal for villa i Høje-Taastrup i tre år – en stigning på 8,4% fra Q4 2024 til Q1 2025 alene.
Det betyder, at du som boligejer i Taastrup sandsynligvis sidder på en formue, der er vokset mere end du tror. En gratis boligvurdering fra en lokal Taastrup-mægler er det præcise svar på, hvad markedet vil betale for din bolig akkurat nu.
Priserne i Høje-Taastrup Kommune varierer markant. Inden for 5 km kan to sammenlignelige villaer handles til priser der afviger 30–40%. Den spredning gør det umuligt at fastslå din boligs markedsværdi uden lokal ekspertise.
Vil du have et hurtigt pejlemærke? Prøv vores boligvurdering beregner – den bruger reelle m²-priser for postnummer 2630 og 2640. Via boligvurderinger.dk matcher vi dig med op til 3 lokale eksperter – helt gratis og uden binding.
Villa- og parcelhuspriserne i Høje-Taastrup
Gennemsnitsprisen på ~26.700 kr./m² dækker over stor spredning. Faktiske 2025-handler: Hørskætten 1F 25.735 kr./m², Sankt Mikkels Alle 42: 25.819 kr./m². Men Nyhøjsvej 14: 34.513 kr./m² og Lyngevej 28 i Hedehusene: 34.746 kr./m² – 40% over kommunens gennemsnit for de samme kvadratmeter.
Ejerlejlighedspriserne i Taastrup
Lejligheder i 2630 spænder fra 24.000 til 31.500 kr./m², afhængigt af etage, tilstand og stationsnærhed. Det er markant under Valby (~38.000 kr./m²) og langt under Østerbro (~52.000 kr./m²) – men med den samme S-togstur.
Taastrup vs. København: Det handler om prisforskellen
Taastrup er Storkøbenhavns vestlige forstæder – og det er en afgørende forskel for boligmarkedet. Alle byer i tabellen har S-togsadgang til Indre By og Vesterport. Men prisforskellen er massiv.
En 130 m² villa på Østerbro koster i gennemsnit 6.760.000 kr. Den samme villa med den samme S-togstur fra Taastrup koster ca. 3.510.000 kr. – 3.250.000 kr. i forskel for den samme pendlertid.
Det er denne priskontrast, der driver efterspørgslen i Taastrup. Familier der prioriterer plads, have og økonomi frem for Østerbro-adressen. Det er grunden til Q1 2025 viste den stærkeste prisstigning i tre år.
For dig som boligejer betyder det, at din bolig er efterspurgt af en købergruppe med konkret betalingsvillighed. En online boligvurdering kan give dig et første estimat – en lokal mægler kender de specifikke dynamikker der gør forskellen.
S-togsture til Indre By – hvad du betaler for den samme rejsetid
| Indre By, København | ~65.000 kr./m² | 8.450.000 kr. |
| Østerbro | ~52.000 kr./m² | 6.760.000 kr. |
| Valby | ~38.000 kr./m² | 4.940.000 kr. |
| ⭐ Taastrup | ~27.000 kr./m² | ~3.510.000 kr. |
| Hedehusene | ~21.000 kr./m² | ~2.730.000 kr. |
"Prisforskellen til Taastrup vs. Østerbro er 3.250.000 kr. – for den samme togtur."
Jo mere priserne stiger i Indre By, jo mere attraktiv bliver Taastrup. Det er en strukturel efterspørgsel der ikke forsvinder – og en af grundene til at Taastrup overpræsterede i Q1 2025.
Boligpriserne fordelt på områder i Høje-Taastrup Kommune
Priserne varierer markant inden for kommunen. Kilde: Boligsiden.dk, Home.dk markedsdata Q1 2025.
| Område | Postnr. | Villa m²-pris | Ejerlejlighed m²-pris | Pristrend |
|---|---|---|---|---|
| Taastrup centrum | 2630 | 25.000–29.000 kr. | 24.000–31.500 kr. | ↑ Stigende |
| Vallensbæk Strand | 2665 | 26.000–31.000 kr. | 24.000–28.000 kr. | ↑ Stigende |
| Hedehusene | 2640 | 17.000–24.000 kr. | 20.000–25.000 kr. | → Stabil |
| Fløng | 2640 | 18.000–22.000 kr. | – | → Stabil |
| Albertslund (nærby) | 2620 | 20.000–24.000 kr. | 18.000–22.000 kr. | → Stabil |
Priserne er vejledende estimater. En gratis boligvurdering fra en lokal mægler giver dig det præcise tal for netop din adresse.
Prisudviklingen i Taastrup de seneste 3 år
Q2 2022 var toppen – 26.472 kr./m², drevet af historisk lave renter og corona-tidens efterspørgsel. Derefter kom korrektionen.
Q4 2022 til Q1 2023 var korrektionen. Priserne faldt til 24.495 kr./m² (Q4 2022) og videre til 23.797 kr./m² (Q1 2023) – et fald på 10% fra toppen. Det var bunden.
2024 var genopbygningsfasen. Q2 2024 viste 25.370 kr./m². Q4 2024 faldt midlertidigt til 24.609 kr./m².
Q1 2025 brød igennem med 26.672 kr./m² – +8,4% på ét kvartal. Markedet har nu genvundet toppunktet fra 2022. Det er det stærkeste kvartal i tre år.